Filipův pramen


V posledních letech ve ski areálu v Čenkovicích pod Bukovou horou vznikla tři uměle vytvořená jezírka. Tak zvané Horní jezero se nachází v nadmořské výšce 830 metrů, jen o málo níže je Pavlovo jezírko (812 m.n.m.). Nejvíce dostupné je ale jezírko u Filipova pramene (707 m.n.m.), které najdete hned nad centrálním parkovištěm pod spodní stanicí vleku BORER (v zimních měsících pod KIDS PARKEM). V budování jezírek se stále pokračuje, v Čenkovicích by jich nakonec mělo být celkem osm.

Filipův pramen má jméno po synovi jednoho z majitelů areálu SKI Čenkovice. Jezírko i ústí pramene jsou vybudované jen z přírodních materiálů, dřeva a místních valounů. Příjemně působí i ručně vyřezané informační cedule z lipového dřeva, které pro společnost zhotovil řezbář František Čada z Lukové u Lanškrouna. Tvůrci čenkovických jezírek hledali inspiraci ve venkovních lázních Vincenze Priessnitze. Můžete si v něm bez obav smočit nohy a načerpat energii, pokud vás ovšem neodradí právě proplouvající pstruzi.

Bolavé klouby vyléčí radon

Voda z čenkovických pramenů a vrtů je obohacená radonem. Proto má prý blahodárný vliv na tělo a jeho různé nemoci. V létě jezírko u Filipova pramene využívají lidé s otoky nohou či s bolestmi kloubů, čenkovická voda ale údajně pomáhá i lidem s kožními problémy. Každopádně osvěží a má ledovcovou chuť. Prameny totiž i v létě zůstávají velmi chladné. V zimě jezírko u Filipova pramene nezamrzá, a tak se u něj mohou zastavit i lyžaři. Až navštívíte Čenkovice nezapomeňte se u jezírek zastavit.