Výlety do okolí od 10 – 15 km od Čenkovic


Králíky

Malebné horské městečko proslavila výroba betlémů a varhan. Nejen jejich expozici můžete shlédnout v moderním Městském muzeu. Zájemce o systém čs. opevnění, které je v okolí mimořádně dobře zachované, zase jistě upoutá muzeum vojenské. Pod jeho záštitou se během roku koná mnoho zajímavých akcí. Přímo z městečka se lipovou alejí dostanete k významnému baroknímu poutnímu areálu na Hoře Matky Boží.

Obec Králiky

Městské muzeum Králíky

Stránky vojenského muzea Králíky

 

Vodní nádrž Pastviny

7 km dlouhé jezero na Divoké Orlici slouží od 30. let k výrobě elektřiny i rekreaci. U kempů je k dispozici půjčovna loděk, surfů a horských kol. Pokud vás omrzí koupání nebo rybaření, můžete si ve stejnojmenné obci zapůjčit horské koloběžky. V Pastvinách se nacházejí Vejvodovy lípy, jejichž stáří se odhaduje na 700-800 let.

Stránky o nádrži

 

 

 

Letohrad

Ve městě, ležícím na Tiché Orlici a obklopeném krásnou přírodou, naleznete několik významných barokních památek, např. zámek s parkem a kaplí sv. Jana Nepomuckého, morový sloup nebo kostel sv. Václava. V muzeu řemesel na Vás čeká největší expozice tohoto druhu v Čechách se 40 typicky vybavenými dílnami. Po prohlídce si můžete odpočinout v budově barokní sýpky, kde vzniklo kulturní centrum se stylovou restaurací a galerií.

Obec Letohrad

Muzeum řemesel

 

 

Lanškroun

Správní centrum regionu Lanškrounsko disponuje mnoha sportovišti. Z kulturních památek stojí za zmínku budova zámku, který je i sídlem muzea, renesanční radnice a lidová architektura. Přírodní park sedmi lanškrounských rybníků zve návštěvníky k procházkám, rybaření nebo vodním sportům na Dlouhém rybníce. V blízkosti Lanškrouna se na hlavním evropském rozvodí nachází poutní místo Mariánská hora.

Obec Lanškroun

Stránky o Lanškrounsku

Zámek Lanškroun

 

Hrad Lanšperk

Ze zříceniny gotického hradu nedaleko Ústí nad Orlicí je krásný výhled do údolí Tiché Orlice i na kopec Žampach. Na místě stále probíhají rekonstrukční práce, aby bylo možno zpřístupnit návštěvníkům co nejvíce z dochovaných částí hradu.

krátká informace o hradu

historie hradu, plánky, rekonstrukce, pohlednice